Skip to content

Menu

  • Kontakt
  • Informacje o nas

Archiwa

  • maj 2025
  • marzec 2025

Calendar

maj 2025
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
« mar    

Kategorie

  • Historia
  • Przepisy
  • Top

Copyright smakiwarszawy-cukiernia.pl 2025 | Theme by ThemeinProgress | Proudly powered by WordPress

  • Kontakt
  • Informacje o nas
logo
Jesteś tutaj :
  • Strona główna
  • Historia
  • Historia i charakterystyka Éclair
Historia i charakterystyka Éclair
12 marca, 2025

Historia i charakterystyka Éclair

Historia Article

Ekler to długie francuskie ciastko wykonane z ciasta parzonego, wypełnione kremem lub kremem budyniowym i zanurzone w polewie z kremówki.

Najpopularniejszą eklerką jest prawdopodobnie eklerka czekoladowa, która jest zwieńczona pomadą czekoladową i wypełniona kremem czekoladowym lub kremem cukierniczym. Możesz spróbować swoich sił w ich przygotowaniu, korzystając z przepisu na czekoladowe eklery. Inną popularną odmianą jest mrożona eklerka, która jest wypełniona lodami i polana syropem czekoladowym.

  • Wymowa: ay-CLAIR
  • Znaczenie słowa: Éclair oznacza po francusku błyskawicę. Dlaczego zostało ono zastosowane do tego ciasta, nie jest znane. Niektórzy uważają, że to dlatego, że często je się je bardzo szybko, lub odniesienie do blasku światła z błyszczącego lukru fondant.

Historia Éclair

Antonina Carême
Zdjęcie sacher.com.mx

Słowo „éclair” pojawiło się w latach 60. XIX wieku, opisując ciasto zwane wcześniej we Francji petite duchesse. Być może zostało stworzone przez francuskiego szefa kuchni Antonina Carême, który jest odpowiedzialny za inne desery, w tym ciasto Charlotte i Napolean. Pierwsza wzmianka w języku angielskim pojawiła się w artykule w Vanity Fair w 1861 roku, a następnie w Boston Cooking School Cook Book w 1884 roku.

Popularność eklerów odradza się i obecnie można je zobaczyć wypełnione modnymi nadzieniami, takimi jak herbata matcha lub krem mokka. Wierzch ciasta można teraz ozdobić świeżymi owocami i fantazyjnymi polewami owocowymi. Mrożone eklery można również znaleźć z nadzieniem lodowym.

Co sprawia, że ekler jest eklerem?

Co sprawia, że ekler jest eklerem?
Zdjęcie pinterest.com

Ciasto parzone (pâte à choux) jest kluczowym składnikiem eklerów. Jest ono również wykorzystywane do produkcji ptysiów, profiteroles i gougères. Ciasto to rośnie wyłącznie pod wpływem pary wodnej. Nie używa drożdży, sody oczyszczonej ani proszku do pieczenia. To sprawia, że eklerki różnią się od podłużnych pączków, takich jak Long John, które są wykonane z ciasta na pączki, które wykorzystuje inny zaczyn.

Ciasto parzone powstaje poprzez podgrzanie mleka, wody, cukru, soli i masła do wrzenia, wymieszanie z mąką chlebową w celu jej połączenia, pozostawienie do ostygnięcia, a następnie dodanie jajek. Ciasto jest następnie umieszczane w worku cukierniczym i wylewane na blachę do pieczenia w podłużnym kształcie pożądanym dla eklerów. W przypadku robienia kremowych ptysiów lub gougères, można to zrobić łyżką. Ciasto jest następnie pieczone w wysokiej temperaturze w celu wytworzenia pary i wyrośnięcia ciasta. Następnie temperatura piekarnika jest obniżana, aby dokończyć pieczenie i przyrumienić ciasto.

Rezultatem jest przewiewna, prawie pusta skorupa, która jest wystarczająco chrupiąca na wierzchu, aby można ją było lukrować. Po ostygnięciu ciasto jest gotowe do wypełnienia różnymi nadzieniami. Najlepiej użyć gęstszego nadzienia, aby spód ciasta nie rozmókł. Nadzienie często stanowi krem. Jest to gęsty krem wykonany z żółtek jaj, mleka, cukru, skrobi kukurydzianej i może zawierać masło.

Lukier powinien być twardniejący, taki jak fondant lub ganache. Pozwoli to na łatwiejsze przenoszenie eklerów. Drugi smak lukru może być wyciśnięty na wierzch dla dekoracji i dodatkowego smaku.

Możesz także polubić

Słodki smak zwycięstwa

Warto spróbować: 9 tradycyjnych polskich deserów

Historia powstania sernika

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Calendar

maj 2025
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
« mar    

Wszystkie treści zamieszczone na stronie smakiwarszawy-cukiernia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Strona nie oferuje sprzedaży produktów ani usług i nie stanowi źródła profesjonalnych porad kulinarnych czy zdrowotnych. Właściciel serwisu nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie publikowanych treści. Korzystanie z serwisu odbywa się wyłącznie na własną odpowiedzialność użytkownika.

Strony serwisu

Polityka prywatności

Regulamin

Copyright 2025 | smakiwarszawy-cukiernia.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.